<br />
<b>Warning</b>:  Use of undefined constant AYASLI_GROUP - assumed 'AYASLI_GROUP' (this will throw an Error in a future version of PHP) in <b>/usr/home/ayasligroup/public_html/views/templates/default/layout/header.php</b> on line <b>3</b><br />
AYASLI_GROUP

NEWS

Türk Kırmızısı

Türk Kırmızısı

15.01.2018

Geçmişte uğruna casusluk faaliyetleri yürütülen ‘Edirne Kırmızısı’ için Trakya Üniversitesi Kütüphanesi’nde çalıştay düzenlendi.

Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği öncülüğünde Trakya Üniversitesinin (TÜ) desteğiyle gerçekleştirilen çalıştaya konuşmacı olarak, ‘Edirne Kırmızısı’ ile ilgili araştırmalarıyla bilinen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Kültür Derneği Danışmanı Prof. Dr. Recep Karadağ katıldı. TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kentteki sivil toplum kuruluşları ve kurum temsilcileriyle paydaşların bir araya geldiği çalıştayda Edirne Kırmızısı’nın yol haritası belirlendi.

Çalıştayın açılışında konuşan Edirne Kırmızısı’nı gündeme getiren isimlerden gazeteci Orkun Akman, rengin Edirne’de bir sinerji oluşturduğunu ve bu sinerjiyi etkili ve doğru kullanma adına bu çalıştayı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Akman, “Çalıştayın asıl amacı şehirde oluşan sinerjiyi etkili ve doğru bir şekilde kullanabilmek, Edirne Kırmızısı hakkında sağlıklı bir yol haritası çıkarmak, bu değerin tarihsel, kültürel, turistik hatta ticari anlamda şehre nasıl kazanım sağlayabilir onun yol haritasını çıkarmak. Bu değeri kent hafızasına nasıl dahil edebiliriz ve bu doğrultuda oluşturabileceğimiz sinerji ve yol haritasını nasıl etkili ve yetkili kullanabiliriz, onun için bir aradayız” dedi.

Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da, Edirne’yle kırmızının birbirine çok yakıştığını ifade ederek, “Bu rengi nasıl yüceltiriz, nasıl ileri doğru taşırız ve şehrimizin ekonomisine, kültürüne ve sosyal hayatına değerli kılarız diye buradayız. Bir söz vardır ‘Renkler ve zevkler tartışılmaz’ diye ama Edirne için tartışılmayacak bir renk varsa o da Kırmızı’dır. Edirne’yle kırmızı birbirine çok yakışıyor bir defa. Bu kırmızının şehrimize değer katacağını, turizmde çok önemli bir artı değer olacağını düşünüyorum. Bu işbirliğinde katkıları olan herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım başarılı ve sağlıklı bir çalışma olur” diye konuştu.

Çalıştaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise “Edirne bir hazineler şehri. Yanından geçerken belki de fark edemediğimiz ama altında büyük hikayeler taşıyan muhteşem bir şehir. Şimdi bu şehrin bir küçük ayrıntısını, kırmızısını masaya yatırıyoruz. Bu şehir 4 işgal gördü, göçler gördü ama şimdi bir define bulucu gibi kendi değerlerimizi, belki Amerikan kütüphanesinden, Glassgow kataloglarından şehre kazandırma çabasındayız. Bu çok kutlu, önemli bir çaba. Katkı gösteren tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Çalıştayın açılış konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karadağ, Edirne Kırmızısı ile ilgili sunum yaptı. Çalıştay Prof. Dr. Karadağ’ın sunumu, soru ve cevaplarla gün boyu devam etti.

Kaynak:

Milliyet
Hürriyet
Objektif Haber
Edirne Haber
Haber7

 

CONTACT

info@ayasligroup.com