<br />
<b>Warning</b>:  Use of undefined constant AYASLI_GROUP - assumed 'AYASLI_GROUP' (this will throw an Error in a future version of PHP) in <b>/usr/home/ayasligroup/public_html/views/templates/default/layout/header.php</b> on line <b>3</b><br />
AYASLI_GROUP

EVENTS

Yemen Kahvesi’ne ‘Nar’ tatlı dokunuş

Yemen Kahvesi’ne ‘Nar’ tatlı dokunuş

Osmanlı ve Türk kültürünü gerek Türkiye gerekse dünyada yaymak adına 2007 yılından bu yana çalışma yürüten Nar Gourmet, üç çeşit Türk Kahvesi ve Özel Harman Türk Çayını tanıttı.

Yemen Kahvesi’ne  ‘Nar’ tatlı dokunuş

Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar, “Grup olarak her zaman en doğal ve en özgün lezzetlerin peşindeyiz. Yeni ürünlerimiz olan kahve çeşitleri ve siyah Türk çayı da Nar Gourmet’nin vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini buldu. Eminiz ki, tiryakiler için kısa sürede vazgeçilmez tatlar arasındaki yerini alacaklar” dedi.

“Bu toprakların yeme-içme kültürünü yurtdışında da tanıtıp yaşatma idealimizi doğal ve özgün ürünlerle sürdürmeye devam edeceğiz” diyen Bayraktar, “Nar Gourmet’yi özellikle yurtdışında da en iyi tanıtacak ürünlerden birisinin lokum, diğerinin de kahve olduğundan hareket ettik. Bu nadide ürünlerimize Türkiye’de Nar Gourmet web sayfamızdan ulaşabileceğiniz gibi çok yakında Türkiye, ardından Amerika ve pek çok seçkin pazarda olacağımız müjdesini de vermek isterim” diye konuştu. Samir Bayraktar yeni ürünleri anlatırken, Topkapı Sarayı’nda uzman olarak görev yapan Ömür Tufan da Türk Kahvesi kültürü ile ilgili bir sunum yaptı.

Bir Osmanlı ritüeli

Sunumunda kahvenin Osmanlı ve Türk kültüründeki tarihini tüm detayları ile anlatan Ömür Tufan da kahvenin Osmanlı sarayları arasında ilk defa Topkapı Sarayı’nda içilmeye başlandığını vurgularken, dünyaya ismini veren ‘Türk Kahvesi’nin hazırlık sürecinden, ikram aşamasına kadar kullanılan malzemeleri ve ritüelleri anlattı. Armaggan Bosporus Suites ev sahipliğinde gerçekleştirilen özel davette, Nar Gourmet’nin zengin koleksiyonunda bulunan ödüllü reçellerinin yanı sıra, geleneksel lezzetleri Türk Lokumu, Akide Şekeri, Badem Ezmesi ve Fıstık Ezmesi de benzersiz kahvelere eşlik etti. Tanıtılan yeni ürünler arasında “Kahve Yemen’den gelir” sözü ile özdeşleşen o özgün tattan yola çıkılarak, Yemen Kahvesi de pazara sunuldu. Kahve çeşitlerinin yanı sıra, 1900’lü yıllardan günümüze dünyada en çok çay tüketen ülkeler arasına giren Rize’de üretilen özel harman Türk Çayı da tiryakilere sunuldu.

Source

“NAR Natural & Regional” marka tanıtımı Feriye Lokantası’nda yapıldı

“NAR Natural & Regional” marka tanıtımı Feriye Lokantası’nda yapıldı

Türkiye’nin doğal, bölgesel ve geleneksel lezzetlerini, Türkiye’de yaşatmak ve dünyaya tanıtmak üzere oluşturulmuş NAR Natural & Regional markası, 27 Nisan’da Feriye Lokantası’nda tanıtıldı.

Zeytinyağından organik ekşi ve sirke çeşitlerine, organik pekmez çeşitlerinden reçel ve marmelat çeşitlerine, akide şekerinden lokuma geçmişin, kültürümüzün geleneksel lezzetlerini günümüze taşımak misyonu ile 2009 yılında Good Foods, Inc tarafından kurulan NAR Natural & Regional’ın tanıtım toplantısında Good Foods, Inc. Genel Müdürü Samir Bayraktar; markanın hedeflerini, değerlerini, felsefesini paylaştı.

Samir Bayraktar, NAR’ın hedefinin bölgeselliğe ve yerel çeşitlere önem vererek her yıl yenileyecekleri ve genişletecekleri ürün gamı ile farklı lezzetler arayan lezzet tutkunlarına en iyi kalitede hizmet vermek olduğunu belirtirken hem yurt içinde hem yurt dışında farklı projelerle de gündeme geleceklerini aktardı.

Bayraktar toplantıda yaptığı sunumda: “Farklı bölgelerden ve farklı çeşit zeytin bahçelerinden gelen değişik aroma ve tatlardaki zeytinyağı koleksiyonu, organik sirke, ekşi ve pekmez setleri, baharat-zeytinyağı eşleşmeleri, ikramlık reçel ve marmelatları, geleneksel Türk lokumu ve akide şekeri koleksiyonu ile NAR; Anadolu lezzetlerini, geleneklerini ve tükenmekte olan üretim deneyimini koruma altına alarak markalaştırmayı hedefliyor. İsmini ve anlamlarını Natural & Regional (doğal ve bölgesel) kelimelerinden alan NAR; Anadolu'nun doğal ve bölgesel ürünlerini, bu ürünlerin saflığına, özelliğine ve kültürüne yakışan üretim ve paketleme anlayışıyla sunuyor. NAR'ın özel seçimi ve kontrolü altında tamamen doğal ve organik koşullarda ekilen, bakımı yapılan, bölgesine göre ayrı ayrı toplanan ve işlenen ürünler, öz değerlerine yakışır, zevkli ve farklı ambalajları ile Anadolu kokan bir değer kazanıyor. Her bölgenin kendine has doğal ve geleneksel ürünlerinden zevk alanlar ve bu zevki paylaşmayı sevenler için yepyeni bir marka NAR.

Balıkesir'den Mersin'e, Aydın'dan Hatay'a, Tekirdağ'dan Mardin'e Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde özel olarak yetiştirilen o bölgelere has ürünleri dünyaya tanıtmak amacıyla kurulmuş olan NAR 'ın öz kaynağı; benzersiz doğasıyla bu ürünleri yetiştiren zengin ve çeşitli Anadolu toprağı ve iklimi ile sağlıklı Akdeniz mutfak kültürü... NAR'ın doğal, bölgesel ve geleneksel değerlerle hazırlanan gurme koleksiyonu, Anadolu'nun kendine has bölgelerinde var olan özel ekim bahçelerinde ve tesislerinde tamamen doğal ve organik koşullarda yetiştirilen ürünlerden hazırlanmasından dolayı sunumlarıyla olduğu kadar lezzetleri ile de dikkat çekiyor” dedi.

Feriye Lokantası Piyanolu Salon’da yapılan NAR’ın tanıtım toplantısı sonrasında NAR’ın lezzet kültürü danışmanı Araştırmacı Yazar Gökçen Adar’ın ve Türkiye’nin ünlü seflerinden Vedat Başaran’ın tarifleri ile Akdeniz müzikleri eşliğinde sunulan NAR Natural & Regional Gurme Koleksiyonu ile yapılmış birbirinden lezzetli yemekler katılımcıların damaklarında enfes lezzetler bıraktı.

Source

Zeytinde özüne dönüş başlıyor...

Zeytinde özüne dönüş başlıyor...

Ege, Akdeniz, Güney Doğu Anadolu yağlık zeytinleriyle Dünyanın en iyileri arasına girmek hayal değil, yeter ki zeytin ağaçlarını yok etmeyelim...

Mardin Halhalı, Kilis, Antakya Sourani, Mersin Sarı Ulak, Silifke, Yağlık, Antalya Tavşan Yüreği, Aydın Memecik, Manisa Uslu, Ayvalık gibi nice bölgenin zeytinyağları. Kimi burunda roka, kimi acı badem, kimi taze kesilmiş yeşil ot, kimi karamel, bal, yeşil elma, kimi de domates, tere, enginar koku notaları bırakıyor.

Evet, binlerce yıllık geçmişi ve kültürü olan Anadolu zeytinlerinin her bir çeşidinden elde edilen natürel zeytinyağlarının ayrı bir öyküsü, kimliği var.

Anadolu'nun doğal ve bölgesel ürünlerini geleneksel yöntemlere bağlı kalarak üretme amacıyla yola koyulan Nar Gourmet’nin mobil zeytinyağı aracıyla Silifke yağlık zeytin hasadı ve sıkımındayız. Tabii ki ilk sorumuz neden mobil sıkım aracı diye sormak oluyor.

MOBİL TIR İLE ZEYTİNİN İZİNDE

Nar Gourmet dört yıl önce Türkiye genelinde zeytinin gen kaynaklarının korunmasına yönelik bir çalışma başlatmaya karar verir. Ancak bu bölgelerde üretim yapabilmek gerekli koşullara sahip tesis bulmak mümkün olmayınca “Mobil Zeytinyağı Ünitesi” projesi fikri ortaya çıkar.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın SANTEZ proje hibeleri kapsamında desteklenen ve NAR Gourmet’nin maddi katkılarıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü liderliğinde Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu destekleriyle ülkemiz zeytin gen kaynakları açısından hayati önemde bu proje hayata geçirilir.

Projenin saha çalışmaları hariç 800 bin lira finansmanı varmış. 400 bin lirayı firma karşıladıktan sonra kalan 400 bin liranın yüzde 75’ini Sanayi Bakanlığı, yüzde 25’ini de yine Nar Gourmet karşılamış.

Kendi içinde jeneratörü, su tankı olan zeytini mobil olarak işleme donanımlı, iki fazlı çalışan sisteme sahip, zeytinliğin içinde bir alana çekilen mobil araç günde beş saat kadar zeytin sıkıyor. Sonra ise sıra makinenin ertesi gün için temizlenmesine geliyor.

İtalya Toscana’da butik üreticiler için geliştirilmiş bir sistem aslında ama Türkiye koşulları için TIR üzerine monte edilen bir konteyner tasarımı yapılmış ve zeytinyağı işleme makinesi içine monte edilmiş.

12 Ekim’de Silifke’den yola koyulan “Anadolu Zeytinyağları Projesi” TIr’ının yolculuğu 18 Kasım’a dek sürüyor. Programda sırasıyla Hatay, Kilis, Gaziantep, Antalya, Manisa ve Ayvalık var.

Bu yıl mahsul olmasına rağmen malum güvenlik sorunlarından dolayı ne yazık ki (yetkililer terör sözünü ağzına bile almak istemiyor) Mardin’e gidilemiyor. Ancak Mardin’den toplanan zeytinler Kilis’e getirilerek orada sıkılacakmış.

Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar, “Türkiye’de yağlık zeytin alanında Ayvalık, Edremit ve Aydın’daki Memecik zeytinlerinin dünya başarılı zeytinyağı literatüründe rüştünü ispatladığını söyleyebiliriz” diyor. Geçen yıl bu çeşitlerin yanına Antalya Tavşan Yüreği ve Antalya Beylik olmak üzere iki çeşit daha eklenmiş.

Her iki çeşidin de tek çeşit zeytinden yapılmış zeytinyağlarının mukayese edildiği bir platform olan Milano Monocultivar Olive Oil Expo2015’ten altın madalya alması bu başarının altında imzası olan tüm ekibi çok mutlu etmiş. Ayrıca Antalya Tavşan Yüreği Natürel Sızma Zeytinyağı, yine zeytinyağı konusunda dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan 2015 New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda (NYIOOC) Altın madalya almış.

Antalya’daki Tavşan Yüreği zeytin üreticileri bu güzel haberleri alınca arayarak Nar Mobil aracını beklediklerini, hatta gelecek yıllarda bu zeytinlerin çeşidini arttıracaklarını söylemişler. Ortaya çıkan başarı hepsini mutlu etmiş.

Bayraktar “Silifke yağlıkla, Mardin Derik Halhalıyla Antakya Haşebiyle, Savraniyle bu ivmeyi yakalayabilirsek tüm bölgelerin çeşitleri ortaya çıkarsa biz hem kendimize, hem de Türkiye’nin bir zeytin ülkesi olduğunu uluslararası kamuoyuna daha iyi anlatabiliriz” diyor. Ve kendisini heyecanlandıran bir gelişmeyi de bizlerle paylaşıyor.

Avustralya zeytin plantasyonu ve zeytinyağı üretiminde İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin üretim modelleri inceliyormuş. Dünyada zeytinyağı konusunda önemli bir figür olan Amanda Bailey bu projeyi duymuş. Samir Bayraktar ile kontak kurmuş.

Bayraktar’ı bu modeli ve gen kaynaklarıyla ilgili çalışmalardan elde ettikleri sonuçları dinlemek üzere kasım ayında Avustralya’ya davet ediyorlarmış. Bu davetin masraflarını karşılamak üzere oradaki üreticiler imece usulü bir fon oluşturmuş.

Şarap gibi bu topraklara ait büyük bir kültür ve değer olan zeytin ve zeytinyağına ilişkin her türlü çabayı canı gönülden destekliyorum. Dileğim gelecekte Türkiye’nin turizmiyle cazibe merkezi ve dünyanın en iyi zeytinyağı ve şarap üreticisi ülkelerinden biri olması...

Source

CONTACT

info@ayasligroup.com